Sürdürülebilir Risk Yöntemleri ile Satınalma ve Tedarik Yönetimi Süreçlerinde Mükemmelleşme Konuşuldu – CPO TURKİYE

Sürdürülebilir Risk Yöntemleri ile Satınalma ve Tedarik Yönetimi Süreçlerinde Mükemmelleşme Konuşuldu

Dyson’un sponsorluğunda düzenlenen CPO Türkiye’de Sürdürülebilir Risk Yönetimi Paneli, “Sürdürülebilir Risk Yöntemleri ile Satınalma ve Tedarik Yönetimi Süreçlerinde Mükemmelleşme” konu başlığı ile gerçekleşti.
Moderatörlüğünü MARSH Risk Danışmanlığı Kıdemli Müdürü Neslihan Say’ın yaptığı panelde konuşmacı olarak TÜPRAŞ İzmit Rafinerisi Satınalma Müdürü Murat Yılmaz, Türk Traktör Metal Satınalma Müdürü Deniz Kutman ve Dyson Profesyonel Ülke Müdürü Ahmet Adıgüzel konuşmacı olarak yer aldı.
Sürdürülebilir risk yönetimi ile ilgili TÜPRAŞ’ın nasıl yöntemler izlediğine ait bilgiler paylaşan TÜPRAŞ İzmit Rafinerisi Satınalma Müdürü Murat Yılmaz, yurtdışından satınalma yaparken Türkiye’deki tedarikçilerini koruyacak bir strateji ile hareket ettiklerini ifade etti. Bu şekilde kendilerini de ürün temin anlamında korumuş olduklarını söyleyen Yılmaz, örneğin Türkiye’de tek üretici olup da yurtdışından daha ucuza alınabilen ürünün tedarikinde sadece yurtdışındaki tedarikçiden almak yerine yerli tedarikçiden de alım yapmak ya da acil alım yapılması gereken bir ürünü için yurtiçinden temin edebilecek tedarikçilerle çalışmak gibi yollar izlediklerine değindi. Çoğunlukla yedekli olarak satınalma yaptıklarını ve bazı ünitelerde neredeyse tamamını yeniden yapacak kadar yedekli gittiklerini belirten Yılmaz, neredeyse bir rafinerinin minyatürünü depolarında tuttuklarını anlattı. Depo güvenliğine de ileri düzeyde dikkat edildiğini belirten Yılmaz, bu amaçla insansız kimyasal depolar yaptıklarını söyledi.
Sürdürülebilir satınalma denildiğinde pandemi sürecine değinmek gerektiğini ve pandemide tüm tedarik süreçlerinin farklı zamanlarda ve birbirinden ayrı süreçlerde etkilendiğini söyleyen Türk Traktör Metal Satınalma Müdürü Deniz Kutman, “risk zekasına sahip kurum” kavramına dikkat çekti. En kaliteli ürünü, en hızlı şekilde ve en uygun maliyetle ulaşma beklentisi ile hareket ettiklerini belirten Kutman, sürdürülebilir risk yönetim kurgusu yapılırken geleneksel satınalma kararlarını bir tarafa bırakmak ve baştan tüm riskleri gözeten satınalma kararları almak gerektiğine değindi. Risk yönetim stratejisinin tüm zincir halkalara dokunması ve paydaşlarla adil, yapıcı ve şeffaf iletişim sağlanması, dijital ikiz sanal uygulamaları gibi dijital araçlar kullanılması gerektiğine işaret ederek tedarik zincirindeki bozulmaları erkenden tahmin ve olası etkilerini analiz eden ve çözüme yönelik öneriler veren erken uyarı sistemlerine ihtiyaç duyulduğunu belirtti.
Sürdürülebilir satınalma yönetiminde öncelikleri maliyet tasarrufu, tedarik havuzunu rasyonel hale getirmek, risk tahminleri, stratejik öngörüler ve tedarikçilerle ortak inovasyon hamleleri olarak sıralayan Kutman, yeni normalin tedarik zincirine etkilerini planlayarak bölgesel tedarik HUB’ları oluşturmak ve şeffaf tedarik zincirini güçlendirmek gerektiğine işaret etti.
Sürdürülebilir risklerle ilgili olarak işletmelerin dünyaya kattığı risklerden bahseden ve temiz ve hijyen bir ortam yaratmak için dizayn edilen Dyson teknolojileri hakkında bilgi veren Dyson Profesyonel Ülke Müdürü Ahmet Adıgüzel, her işletmenin dünya kaynaklarını bir ölçüde tükettiği ve bazılarının da yerine konulamadığını belirtti. Daha az kaynak ve daha az atıkla yalın mühendislik çözümleri üreten Dyson’ın Airblade teknolojisi hakkında bilgi veren Adıgüzel, bu teknolojinin işletmelere doğaya daha az karbon salınımı ile tasarruf, hijyen, enerji verimliliği ve HEPA filtresi ile sağlık dostu ürün sunduğunu dile getirdi.

İlgili Yazılar

CPO Kariyer Hikayeleri

Sektör duayenlerinin tecrübelerini aktardığı kariyer hikayeleri bu mesleğe gönül vermiş her meslektaşımız için ilham kaynağı olacak, farklı bir vizyon kazandıracaktır. CPO Türkiye, satınalma ve tedarik

Devamını oku »

Global CPO Olmak

Dinamik satın alma planlarına yönelmek ve doğru üretim planını yapmak nasıl mümkün olur? Stok kontrolü neder önemli? Gereksiz stokların finansal karşılığı ne? Stok fazlası kriz

Devamını oku »

Dijital Dönüşüm ve Getiri Analizi

işletmelerin süreçlerinde, iş modellerinde, müşteri ilişkilerinde ve tüm örgütsel işleyiş ve yapılarında yıkıcı değişikliklere yol açan dijital dönüşüm süreci büyük oranda başarı gösterdiğinde işletmelere yüksek

Devamını oku »
Shopping Basket
X
X