Rekabetin Arttığı ve Fiyatın Pazar Tarafından Belirlendiği Ortamda CEO- CPO İlişkileri Konuşuldu – CPO TURKİYE

Rekabetin Arttığı ve Fiyatın Pazar Tarafından Belirlendiği Ortamda CEO- CPO İlişkileri Konuşuldu

CEO-CPO İlişkilerinde Vizyon 2023 Paneli, “Rekabetin Arttığı ve Fiyatın Pazar Tarafından Belirlendiği Ortamda CEO- CPO İlişkileri” konu başlığı ile gerçekleşti. Moderatörlüğünü TÜSMOD YK Başkanı Gürkan Hüryılmaz’ın yaptığı panelde, TKIS Blinds CEO’su Merter Pıçakcı ve Sunny Elektronik Pazarlama ve Ürün Kategori Direktörü Arif Yıldırım konuşmacı olarak yer aldı.
Satış fiyatlarının pazar tarafından baskılandığı dönemlerde şirket karlılığını artırmanın en önemli yollarından birinin satınalma maliyetini optimal seviyede tutmak olduğunu söyleyen TÜSMOD YK Başkanı Gürkan Hüryılmaz, CEO’ların karlılık, nakit akışı ve risk yönetimi üçgeninin ortasında yer aldığını ve CPO’lardan da bu anlamda destek beklendiğini kaydetti.
Geçmişten gelen kavram karmaşıklığından dolayı, günümüzde bile satınalma ve tedarik zinciri kavramlarının karıştırıldığını ve bunun iş hayatına yansıdığını belirten Hüryılmaz, tedarik zinciri yöneticisinin, satınalma yöneticisinin ana görevi olarak tedarikçi ile birim fiyat pazarlığı yaptığının bile görülebildiğini, müşteri portföyünün yönetilmesi nasıl ki pazarlama birimlerinde ise aynı şekilde Tedarikçi portföyünün yönetilmesinin de satınalma birimlerinde olması gerektiğinin altını çizdi.
CEO’nun en önemli etkisinin değişimi yönetmek olduğunu söyleyen TKIS Blinds CEO’su Merter Pıçakcı, CEO’ların dalgalı bir denizde gemiyi güvenli limana götürmek üzere tüm ekibi doğru yönlendirip değişimi yönetmesi gerektiğini belirtti. Covid döneminin satınalma, müşteri ve tedarikçi davranış biçimlerini kökünden değiştirdiğini ve 2020 yılını onlarca yıl sonrasının tarih kitaplarının dijital çağın hızlı olarak uygulandığı bir tarih olarak anacaklarını söyleyen Pıçakcı, bu süreçte yönetim düzeyinde olan tüm iş profesyonellerinin değişime adapte olması gerektiğine dikkat çekti. Bu dönemde tüm yöneticilerin bir yandan şirketi inovatif ürün ve hizmetlere teşvik ederken diğer yandan cloud üzerinden bilgi akışı ve iletişimi kesintisiz sürdürmesinin önemli olduğuna işaret eden Pıçakcı, klasik hiyerarşi ve silikon vadisi hiyerarşisinden bahsetti. Klasik hiyararşide Genel Müdür, Genel Müdür Yardımcısı, Müdür gibi sıralamalar giderken Silikon Vadisi Hiyerarşisinde Guru, Yoda, IT Mühendisler gibi unvanlar olduğunu belirten Pıçakcı, motivasyon sağlamak için çalışanlarla hisse paylaşımı sağlamak ve dual hiyerarşi ile yönetim konularına vurguladı.
Bir şirketin toplam maliyetini yönetme anlamında CPO’ların önemli bir rol üstlendiğini belirten Sunny Elektronik Pazarlama ve Ürün Kategori Direktörü Arif Yıldırım, karlılığı doğrudan etkileyebildiği için önemli bir pozisyonda bulunduğunu belirtti. Bir CEO’nun CPO’dan ölçülebilir rakamlarla karlılığı artırıcı satın alma ve tedarik zincirinde risk yönetimi konularında beklentileri olduğunu kaydeden Yıldırım, ekonomilerin daraldığı Covid sürecinde anahtar rolün CPO’larda olduğunu belirtti.

İlgili Yazılar

CPO Kariyer Hikayeleri

Sektör duayenlerinin tecrübelerini aktardığı kariyer hikayeleri bu mesleğe gönül vermiş her meslektaşımız için ilham kaynağı olacak, farklı bir vizyon kazandıracaktır. CPO Türkiye, satınalma ve tedarik

Devamını oku »

Global CPO Olmak

Dinamik satın alma planlarına yönelmek ve doğru üretim planını yapmak nasıl mümkün olur? Stok kontrolü neder önemli? Gereksiz stokların finansal karşılığı ne? Stok fazlası kriz

Devamını oku »

Dijital Dönüşüm ve Getiri Analizi

işletmelerin süreçlerinde, iş modellerinde, müşteri ilişkilerinde ve tüm örgütsel işleyiş ve yapılarında yıkıcı değişikliklere yol açan dijital dönüşüm süreci büyük oranda başarı gösterdiğinde işletmelere yüksek

Devamını oku »
Shopping Basket
X
X