Global Yetenek Yönetimi Konuşuldu – CPO TURKİYE

Global Yetenek Yönetimi Konuşuldu

Global Yetenek Yönetimi Paneli, “Dijitalleşen Satınalma ve Tedarik Yönetimi Süreçlerinde Yeni Yetenekler ve Gereksinimler” konu başlığı ile gerçekleşti. Moderatörlüğünü İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Oğurlu’nun yaptığı panelde, PERYÖN (Türkiye İnsan Yönetimi Derneği) Başkanı Berna Öztınaz, FORD Otosan Satınalma Müdürü Cem Sancak ve KPMG Türkiye İnsan ve Değişim Yönetimi Danışmanlığı Kıdemli Müdürü Tuğba Kavak konuşmacı olarak yer aldı.
Covid 19’un aşısının bulunması ile iş hayatında eskiye dönüleceği ve aşı bulunsa dahi artık yeni bir iş yaşamı ile geleceğin şekilleneceği ve çalışma düzenlerinin buna göre değişeceği yönünde iki görüş olduğunu söyleyen PERYÖN (Türkiye İnsan Yönetimi Derneği) Başkanı Berna Öztınaz, dünyanın bugünden yarına değişmeyeceğini ancak bazılarının değişeceğini ve bu değişenlerin de dünyayı değiştireceğini ifade etti. Geleceğin CPO’larının teknolojiyi iyi kullanan ve onunla yaşamayı bilen ve onunla kendini konforlu hisseden yeteneklerden oluşacağını belirten Öztınaz, bilinmezlik ve belirsizlikte değer yaratmaya hazır çevik kişilerin boşlukları dolduracağını söyledi.
Bardağın yarısının boş veya dolu olduğuna odaklananların aslında bardağın doldurulabilir olduğunu gözden kaçırdıklarını söyleyen FORD Otosan Satınalma Müdürü Cem Sancak, yeni dönemde hem şirketlerin hem de genç yeteneklerin içinde yaşanan değişken, belirsiz, karmaşık ve muğlak ortamda farklı bir bakış açısında olması gerektiği bir dönemde olunduğunu belirtti.
Kişisel anlamda yaratıcılık, ikna kabiliyeti, işbirliği içinde hareket edebilme, adapte olabilme ve zaman yönetimini sağlayabilme gücünün ön plana çıktığı ve teknik olarak da bilişim, yapay zekanın kullanımı ve analitik akıl yürütme, insan yönetme ve kullanıcı deneyimi tasarımı konularının ön plana çıktığını ifade eden Sancak, Türkiye’de önümüzdesi 10 yılda çok daha fazla sosyal ve teknolojik yetkinliklere sahip çalışan ihtiyacının artacağına değindi.
İş çevikliğinin değişen iş ortamında etkili bir şekilde performans gösterebilmek için kurum stratejisini, organizasyonunu ve operasyonlarını sürekli olarak gözden geçirip adapte edebilme yetkinliği ve esnekliği olduğunu belirten KPMG Türkiye İnsan ve Değişim Yönetimi Danışmanlığı Kıdemli Müdürü Tuğba Kavak, önümüzdeki dönemde çok fazlaca çeviklik konusunun konuşulacağını söyledi. Değişime ayak uydurabilen ve köklü değişimi kendi lehine çevirebilen bir işletme yaratmak için, CEO ve CHRO’ların birlikte çalışması ve şirketlerini sürekli olarak değişmeye ve değişime uyum sağlamaya zorlamalarının önemine dikkat çeken Kavak, küresel CEO’ların önümüzdeki 3 yıl içinde şirketlerindeki iş gücünün yarısından fazlasına yeni dijital beceriler yüzde 45’i kazandırmayı planladığını bu oranın Türkiye’de ise sadece yüzde 8 olduğunu söyledi. Tedarik yönetimini ve operasyonlarını şekillendiren yeni teknolojileri değinen Kavak, bunları veri kaynağı olarak sensörler, otonom araçlar ve robotlar, 3D baskı, veriler, analizler ve içgörüler, akıllı sözleşmeler ve blok zinciri ve tekrarlayan görevleri otomatikleştiren robotik süreç otomasyonu (RPA) yazılımları olarak belirtti.

İlgili Yazılar

CPO Kariyer Hikayeleri

Sektör duayenlerinin tecrübelerini aktardığı kariyer hikayeleri bu mesleğe gönül vermiş her meslektaşımız için ilham kaynağı olacak, farklı bir vizyon kazandıracaktır. CPO Türkiye, satınalma ve tedarik

Devamını oku »

Global CPO Olmak

Dinamik satın alma planlarına yönelmek ve doğru üretim planını yapmak nasıl mümkün olur? Stok kontrolü neder önemli? Gereksiz stokların finansal karşılığı ne? Stok fazlası kriz

Devamını oku »

Dijital Dönüşüm ve Getiri Analizi

işletmelerin süreçlerinde, iş modellerinde, müşteri ilişkilerinde ve tüm örgütsel işleyiş ve yapılarında yıkıcı değişikliklere yol açan dijital dönüşüm süreci büyük oranda başarı gösterdiğinde işletmelere yüksek

Devamını oku »
Shopping Basket
X
X