Hüryılmaz: “Buy from TÜRKİYE’nin, Türkiye’deki tedarikçi kalitesini yükselteceğini düşünüyoruz” – CPO TURKİYE

Hüryılmaz: “Buy from TÜRKİYE’nin, Türkiye’deki tedarikçi kalitesini yükselteceğini düşünüyoruz”

Türkiye’de bugüne kadar üretilmeyen bir ürünü üreten ya da üretecek olan firmalar ile katma değeri yüksek ürünlerini yurtdışındaki hedef kitlelerine duyurmak isteyen firmalar Buy from TÜRKİYE’de yerini alıyor. Yerli ve milli ürünü desteklemek ve yurtdışında daha yaygın bir kitleye ulaşmasını sağlamak amacıyla TÜSMOD tarafından hayata geçirilen “Buy from TÜRKİYE”yi TÜSMOD Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Hüryılmaz’a sorduk.

Buy from TÜRKİYE ne amaçla hayata geçti?
“Buy From Türkiye” üç temel amaç doğrultusunda çalışmaktadır. Bunlardan ilki yurtiçindeki üreticilerimizin yurtdışındaki özellikle global tedarikçi araştıran meslektaşlarımıza tanıtılmasını sağlayarak ihracatın arttırılmasını sağlamak. İkincisi, yurtiçindeki meslektaşlarımızın önce yerli üreticiden ürün alması noktasında farkındalık yaratarak, ithalatın azaltılmasını sağlamak. Üçüncüsü ise ortak satınalma hareketi ile Türkiye’de üretilmeyen ürünler için yatırım yapılmasını teşvik etmek.

Firmalar Buy from TÜRKİYE’ye nasıl dahil oluyor, bu logo altında yer alan firmalar ne tür avantajlara sahip oluyor?
Firmaların Buy from TÜRKİYE’ye dahil olmaları için TÜSMOD’a ürünlerini tanıtan bir başvuru yapması gerekiyor. TÜSMOD tarafından onaylanan ürünler “Buy from TÜRKİYE” kapsamına alınıyor ve ardından yurtdışı satınalma yöneticilerine tanıtılıyor. Ürün seçmedeki amacımız, ülkemizden daha fazla katma değerli ürün ihraç edilmesini sağlamaktır.

Buy from TÜRKİYE’yi desteklemek amacı ile uluslararası alanda (sertifikasyon, akreditasyon ya da uluslararası projelere dahil olma gibi) neler yapıyor?
TÜSMOD olarak “Buy from TÜRKİYE”yi ilgili kurumların da desteği ile daha etkin bir şekilde yurtdışı platformlara taşımak istiyoruz. Bu kapsamda görüştüğümüz ve destek sözü aldığımız kurumlarımız var.

CPO Türkiye, Satınalma ve Tedarik Yönetiminin Geleceği (Yerli ve Milli) Çalıştayı ile Buy from TÜRKİYE’yi gündeme taşıyacak, CPO Türkiye etkinliği ve bu çalıştay ile ilgili bizlere neler söyleyeceksiniz?
CPO Türkiye’deki yapacağımız çalıştayda iki soruya cevap aramayacağız. Bunlardan ilki, neden ithal ürün almak zorunda kalıyoruz? İkincisi ise yurtiçi üreticilerimizin, global tedarik zincirlerine dahil olma konusundaki eksiklikleri nelerdir? Çalıştayın sonuçlarını ilgili kurumlarımız ile paylaşarak, ithal yerine yerli ürün kullanımının arttırılmasını ve yurtiçi üreticilerimizin eksikliklerinin kapatılması konusunda gerekli çalışmaların başlatılmasını amaçlıyoruz.

Eklemek istedikleriniz
“Buy from TÜRKİYE”nin, Türkiye’deki tedarikçi kalitesini de yükselteceğini düşünüyoruz. Zira, tedarikçi kalitemiz arttıkça, üreticilerimizin global tedarik zincirlerine daha fazla dahil olduklarını göreceğiz. Tüm paydaşlar olarak “Buy from TÜRKİYE”ye sahip çıkarak, geliştirmek için hep birlikte çalışmalıyız.

İlgili Yazılar

CPO Kariyer Hikayeleri

Sektör duayenlerinin tecrübelerini aktardığı kariyer hikayeleri bu mesleğe gönül vermiş her meslektaşımız için ilham kaynağı olacak, farklı bir vizyon kazandıracaktır. CPO Türkiye, satınalma ve tedarik

Devamını oku »

Global CPO Olmak

Dinamik satın alma planlarına yönelmek ve doğru üretim planını yapmak nasıl mümkün olur? Stok kontrolü neder önemli? Gereksiz stokların finansal karşılığı ne? Stok fazlası kriz

Devamını oku »

Dijital Dönüşüm ve Getiri Analizi

işletmelerin süreçlerinde, iş modellerinde, müşteri ilişkilerinde ve tüm örgütsel işleyiş ve yapılarında yıkıcı değişikliklere yol açan dijital dönüşüm süreci büyük oranda başarı gösterdiğinde işletmelere yüksek

Devamını oku »
Shopping Basket
X
X