COVID-19 sonrası ihtiyaç avcılığı yapan şirketler büyüyecek – CPO TURKİYE

COVID-19 sonrası ihtiyaç avcılığı yapan şirketler büyüyecek

TÜSMOD – CPO Türkiye kapsamında gerçekleşen “COVID-19 Sonrası Ekonominin Geleceği” konulu dijital konferans 15 Mayıs 2020’de yapıldı. Moderatörlüğünü Medipol Sağlık Grubu Satınalma Grup Müdürü İsmail Hızlı’nın yaptığı ve 700’ün üzerinde katılımcının izlediği konferansta ana konuşmacı olarak Dr. Şeref Oğuz yer aldı.

Dünya Gazetesi Yazarı Dr. Şeref Oğuz:
“Coronavirüs sonrası tedarik zinciri kısalacak ve halkaları yenilenecek”

COVID-19 virüsünün ekonomik sıkıntısının sanıldığı kadar hızlı geçmeyeceğini ifade eden Dünya Gazetesi Yazarı Dr. Şeref Oğuz, geçmiş normale dönülmeyeceği ve yeni bir normal olacağını ifade etti. Dünyanın yüzde 1’lik nüfusunun gelirin yarısını elinde tuttuğundan ve gelir dağılımının bozulduğundan bahseden Oğuz, “Dünyanın bir yılda 84 trilyon dolar milli gelir üretilirken günde 15-20 trilyon dolarlık nakit çevrildiği ve sentetik finansal oyunlarla kazanılırken insanların birbirini yediğini bir süreçte Coronavirüs geldi” diye konuştu.
Pandemi sürecinde Türkiye’de yüzde 35’i kapalı olan işletmelerin bazılarının geri dönemeyeceğini ifade eden Şeref Oğuz, 2007 küresel krizinin yarattığı küresel çalkantıların 5 yıl sürdüğünü ancak Coronavirüsün ekonomik etkilerinin çift haneli küçülmeler olarak kendini göstereceğini söyledi. İşletmelerin büyüme üzerinde yaptığı yarışın daha az küçülme ya da ayakta kalmaya dönüşeceğini ve var olan çatışma alanlarını yoğunlaştıracağını söyleyen Oğuz, “Tarihe baktığımızda büyük krizlerin ardından büyük savaşların geldiğini görürüz. Savaşı 1. ve 2. Dünya Savaşlarının metaforları ile algıladığımızdan ‘savaş yok’ diyebiliyoruz. Kur savaşları, koruma savaşları, ticaret savaşları ve hatta sınır savaşları gibi dünyanın 17 yerinde ilan edilmemiş savaşlar söz konusu. Bu savaşlarda tüm siviller tehdit altında ve kent soyluları bu savaşın elsiz, ayaksız kurbanları olabiliyor. Bu açıdan Coronavirüsü yüzyılın küresel krizi olarak görmek mümkün” şeklinde konuştu.
İnsanların ihtiyaçlarının sınırlı ancak isteklerinin sonsuz olduğunu vurgulayan Dr. Şeref Oğuz, tüketim toplumunda isteklerin sanki ihtiyaçlarmış gibi sunulduğu söyledi. Coronavirüsün insanları Maslow’un ihtiyaçlar piramidinin en altında yer alan fizyolojik ihtiyaçlar ve güvelik kısmına çektiğini ve bu noktadan sonra insanoğlunun bazı taleplerinin değişeceğini sözlerine ekleyen Oğuz, “Virüs sonrası dünya genelinde ülkelerin kabiliyetlerine ve yerlerine göre talep eğrileri 3/1 ya da 3/2 oranlarında gerileyecek. Ürün ve hizmeti pahalı hale getirecek yeni regülasyonlar gelecek.” dedi.
Mevcut yapıyı dijitalleştirmenin etkili bir dönüşüm yaratmayacağını ancak şirketlerin yeni ihtiyaçlara göre yeni üretim fonksiyonları ve yeni Pazar fonksiyonları üzerine şekillenmesinden sonra dijitalleşmenin ise yüzde 90- 95 oranında verim artışı sağlayacağını sözlerine ekleyen Oğuz, burada en fazla değişimi satınalma ve tedarik yöneticilerinin sağlayacağını kaydetti.
Satınalma ve tedarik sektörünün tüm sektörleri yatay olarak kesmesinden dolayı dramatik dönüşümlerin önemli olduğunu belirten Oğuz, üretim, paylaşım, dağıtım fonksiyonlarını algılayan ve buna hızla adapte olan firmaların yükseleceği, beceremeyenlerin ise sistemden eleneceğini söyledi.
Bu süreçte nepotizm ile yönetilen şirketlerin yok olacağını ancak diğer yandan işbirliği ve iş bölümü yapabilecek KOBİ’lerin ayakta kalacağından bahseden Oğuz, ihtiyaç avcılığı ve antropolojik çalışma yapacak ve çözümün sadece finansal koridorlardan değil üretim ve üretimi insanlara ulaştırma üzerine işlerini yeniden düzenleyen şirketlerin ise altın çağlarını yaşayarak büyüyeceğini ifade etti.
Bulunduğu gruplarda dünyaya ilişkin 4 ana senaryo üzerinde durulduğunu ifade eden Dr. Şeref Oğuz, bu senaryoları “barbar bir toplum”, “komünizm ile kapitalizmin bütünleştiği çok katı bir devlet sosyalizmi”, “devletin en büyük işveren olduğu devlet kapitalizmi” ve “paylaşımcı bir toplum modeli” olarak sıraladı. Bu senaryoların hepsinin de farklı uluslarda var olacağını belirten Oğuz, Türkiye’yi kamunun giderek güçlendiği, şartları piyasa ekonomisinden ziyade yasa ekonomisinin belirlediği devlet kapitalizmine yakın gördüğünü söyledi. Şirketlerin ise en büyük sıkıntılarının maliyetleri nasıl azaltabilecekleri olduğunu söyleyen Oğuz, bu noktada evrensel asgari ücret gibi uygulamalarla işsiz kalan kişiler için kamunun bir şekilde kaynak yaratacağından bahsetti.
Coronavirüs ekonomisinde en büyük iki değişimin “lojistik” ve “tedarik” olduğunun altını çizen Oğuz, “Virüs yeni İpekyolu’nun, ‘one belt one road’ın başladığı Wuhan’dan çıktı. Tüm dünyaya yayıldığında tüm yumurtaları aynı sepete koyduğumuzu anladık. Örneğin ilaçta başta Amerika olmak üzere hangi ülke olursa olsun yüzde 92’si Çin’den gelecek hammaddeye bağlı. Tekstilciler neredeyse yüzde 100’e yakın Çin’e bağımlı hale geldi. Pek çok alanda Çin’den bir şey gelmediği vakit üretim durmakta. Hem aynı ülkeden temin etmek hem de bu ülkenin hayli uzakta olması iki çarpanı olan bir denklem. İçeride üretmek varken neden dışarıdan getiriyoruz? Yakındaki varken uzaktaki neden? Lojistik anlamında daha dar çerçeve belirlemek gerek. Pergelin ayağını Ankara’ya koyup 1 saatlik mesafedeki dairenin içinde kalmak gerek. Tedarik zincirinde Konfiçyus’un da dediği gibi tüm zincirin gücü en zayıf halkasıdır. Zincirin en zayıf halkası Coronavirüs. İlk olarak tedarik zincirinin boyu kısalmalı. İkinci olarak halkaları yenileri ile değişmeli. Üçüncüsü zincire yük olan gereksiz halkalar ayıklanmalı. Dördüncüsü bunu çok hızlı yapacak yeni bir akla ihtiyaç var.” şeklinde konuştu.

TÜSMOD Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Hüryılmaz:
“Yerli ve millileşme çalışmaları kapsamında yerli üreticiyi yurtdışındaki satınalmacılarla buluşturacağız”

Konferansta TÜSMOD’ın vizyon ve misyonuna ilişkin bilgi veren TÜSMOD Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Hüryılmaz ise COVID-19 sonrası sürdürülebilir ekonomik gelişmede yerli ve milli olmanın önemine vurgu yaptı. TÜSMOD olarak son dönemlerde üyelere daha fazla iş düştüğünü söyleyen Hüryılmaz, TÜSMOD’un Türkiye’de 12 yerde olduğunu ve 56 sektör hedeflerinin 21 bölge temsilciliğinin tamamladığını belirten Hüryılmaz, gerek sektör gerek bölgesel başkanların Türkiye’de ithalatı azaltıp ihracatı geliştirerek millileşme ve yerlileşme politikalarını gerçekleştirmeyi amaçladıklarını söyledi. Türkiye’de yerli üreticilerle görüşülmeye başladığına ve Ankara’da bir elektrik firması ile 20 Milyon Euro’luk bir işi İtalya’dan Türkiye’ye getirme girişimlerinden bahseden Hüryılmaz, bu kapsamda Ticaret Bakanlığı ve TOBB ile çalışmaların devam ettiğini ve bu noktada TÜSMOD’un bir diğer hedefinin ise yerli üreticileri tüm dünyadaki meslektaşlarla buluşturmak olduğunu belirtti.
“Turkey Discover The Potantial” sloganını benimsediklerini ifade eden Hüryılmaz, katma değer üreten Türk üreticileri yurtdışına tanıtırken IFPSM ve EIPM gibi kurumlarla işbirliğinin yanı sıra Ortadoğu ya da Türk Birliği gibi bir merkezi otorite oluşturacak şekilde çalışmalara devam edileceğini sözlerine ekledi.

Medipol Sağlık Grubu Satınalma Grup Müdürü İsmail Hızlı:
“Yerli ve milli satınalma konusunda lokomotif olma arzusundayız”

Konferansta CPO Türkiye Zirvesine ilişkin bilgi veren Medipol Sağlık Grubu Satın Alma Grup Müdürü İsmail Hızlı, “yerli ve milli satınalmanın yanı sıra dijitalleşme ve yapay zeka uygulamaları gibi konularda lokomotif olma arzusundayız. Devam edecek dijital konferanslarla bu konuları canlı tutmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

TÜSMOD – CPO Türkiye dijital konferansları devam edecek!
Dijital teknolojileri bünyesinde başarı ile bir araya getiren ExpoNext Zoom altyapısı ile CPO Türkiye Dijital Konferans Serisi devam edecek. Moderatörlüğünü Ekspoturk CEO’su Beşir Kemal Şahin’in yaptığı dijital konferanslarla Ekspoturk, Türkiye’de bu konuda önce etkinlik şirketi olmaya da devam edecektir.

İlgili Yazılar

CPO Kariyer Hikayeleri

Sektör duayenlerinin tecrübelerini aktardığı kariyer hikayeleri bu mesleğe gönül vermiş her meslektaşımız için ilham kaynağı olacak, farklı bir vizyon kazandıracaktır. CPO Türkiye, satınalma ve tedarik

Devamını oku »

Global CPO Olmak

Dinamik satın alma planlarına yönelmek ve doğru üretim planını yapmak nasıl mümkün olur? Stok kontrolü neder önemli? Gereksiz stokların finansal karşılığı ne? Stok fazlası kriz

Devamını oku »

Dijital Dönüşüm ve Getiri Analizi

işletmelerin süreçlerinde, iş modellerinde, müşteri ilişkilerinde ve tüm örgütsel işleyiş ve yapılarında yıkıcı değişikliklere yol açan dijital dönüşüm süreci büyük oranda başarı gösterdiğinde işletmelere yüksek

Devamını oku »
Shopping Basket
X
X